AnyDesk Hacklendi – Anydesk Alternatifi

Merhabalar uzun bir aradan sonra tekrar bir hack olayı ile karşınızdayım. Doğrudan konuya girmeden önce ufak bir özet geçelim.

AnyDesk Nedir?

AnyDesk, uzaktan erişim ve masaüstü paylaşımı için kullanılan bir yazılımdır. Bu yazılım, kullanıcıların farklı cihazlara uzaktan bağlanmasına ve bilgisayarlar arasında dosya transferi yapmasına olanak tanır. AnyDesk’in hızlı ve güvenli bağlantıları, kullanıcıların uzak bilgisayarlara kolayca erişmesini sağlar ve çeşitli amaçlar için ideal bir çözüm sunar, örneğin teknik destek, dosya paylaşımı veya uzaktan eğitim gibi.

AnyDesk Hacklendi

Öncelikle bu bir iddaa mı yoksa gerçek mi sorusuna gelecek olursak AnyDesk kendi sitelerinden yapmış oldukları açıklamada hacklendiklerini kabul etti.

https://anydesk.com/en/public-statement-2-2-2024

Yapılan açıklamada CrowdStrike yetkilileri ile birlikte anında müdahale ve iyileştirme çalışmalarına başladıklarını ve başarıyla tamamladıklarını belirttiler.

Şu ana kadar herhangi bir son kullanıcı cihazının etkilendiğine dair bir kanıtımız yok. Durumun kontrol altında olduğunu ve AnyDesk’i kullanmanın güvenli olduğunu doğrulayabiliriz. Lütfen yeni kod imzalama sertifikasına sahip en son sürümü kullandığınızdan emin olun.

AnyDesk

Daha sonrasında yapılan 2. açıklamada ise

https://anydesk.com/en/public-statement

Müşteri portalı olan my.anydesk.com adresine ait şifrelerin çalındığına dair herhangi bir kanıt olmadığını fakat güvenlik amacıyla yine de şifreleri sıfırladıklarını belirttiler.

AnyDesk uygulamasını kullanmaya devam etmek isteyen kullanıcıların resmi sitelerinden güncel versiyonu indirmelerinin önemli olduğunu hatırlatıyoruz.

AnyDesk Alternatifleri

Google Chrome Remote

Sadece kendi bilgisayarınıza bağlamak istiyorsanız kesinlikle tavsiye edebilirim. Google sadece basit bir kurulum yaparak anında telefon ve Google oturumunuzun açık olduğu her yerden ekstra uygulama indirmeden bilgisayarınıza bağlanabilirsiniz.

https://remotedesktop.google.com/

RustDesk

Sadece kendi bilgisayarınıza bağlanmıyorsanız, şirket içinde kullanacak bağlantı programı arıyorsanız veya benim gibi sürekli olarak farklı cihazlarla bağlantı kuruyorsanız tavsiye edeceğim bir programdır. Açık kaynaklı olarak geliştirilmiş olması ve aynı zamanda RustDesk‘in için kendi sunucunuzu kurabilmeniz ve kendi sunucunuz üzerinden bağlantı sağlayabilmeniz gibi avantajları sebebiyle seviyorum.

Aynı zamanda dipnot olarak belirtmeliyim ki kesinlik sade ve şık bir arayüzü var 🙂

Aşağıdaki linkten kendi Centos 7 sunucunuzu nasıl bir RustDesk sunucusuna çevirip kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

RustDesk Centos 7 Kurulumu

Bu alternatifler benim kendi tercihlerimdir son karar yine siz okuyucularındır.

Yorum yapın